OzSTOC
No Parking Zone! => Off Topic, Off Colour, and non-motorcycle related => Topic started by: ST.George on February 28, 2015, 06:01:01 PM
-
In Woolies the other day searching 4 ingredients for my 1st attempt at a seafood paella, I was hunting 4 saffron to colour and enhance flavour of this hopefully delicious dish.
:eat
Found it in the herbs aisle in the form of a small plastic vial containing about 20 fine threads. The price was about $18. The Aussie product made from imported saffron was priced at $1,410 per 10 grams.
Therefore the kilo price is $141,000. :eek
:o This is almost as expensive as politicians' brains which r infinitely xpensive as not enough can b found 2 register weight on any known scale.
Ask Tony - he's a Rhodes scholar! :crazy
:H Anyway, the meal was a flop coz I burned the arborio rice base by not timing properly - bloody home brew beer 2 blame again - just as well I didn't bother with the saffron!
:fp
-
Um....are you sure that it wasn't a mis-interpretation by the press, about Tony being a Road Scholar?
(http://i154.photobucket.com/albums/s277/cool_blue_ice_2002/979159-tony-abbott.jpg)
-
Once you see what goes into growing harvesting and preparing saffron you can almost understand the price.
-
Yes,
Saffron strands are more expensive that gold
https://www.youtube.com/watch?v=Mna7iUIP2fM (https://www.youtube.com/watch?v=Mna7iUIP2fM)
-
It's expensive stuff, but oh so very nice ;-*
-
If you are going to use it, you have to get the dish right. Time to try another seafood risotto again I think...
-
I will pass on the taste test... any flavoring product that costs more than the dish it is applied to, is way out of my budget.